ثبت سفارش

تافل چیست ؟ (TOEFL)

تافل چیست ؟

تافل چیست؟

تافل مخفف کلمه Test of English as a Foreign Language است. این آزمون برای تمام کسانی که قصد رفتن به کشورهای انگلیسی  زبان را دارند گزینه بسیار خوبی است. تقریبا تمام کشور های دنیا آزمون تافل را جهت ادامه تحصیل و مهاجرت قبول دارند. این آزمون از طریق اینترنت برگزار می شود و در آن هر چهار مهارت Listening, Reading, Speaking, Writing  ارزیابی میشود.

بیشتر بخوانید :همه چیز درمورد آیلتس۱(IELTS)

انواع آزمون تافل

انواع آزمون تافل چیست؟

بر خلاف آزمون آیلتس که در دو فرمت دانشگاهی و کلی ارائه می شود، آزمون تافل تنها دارای یک فرمت دانشگاهی است وبه دو صورت اینترنتی (iBT)  و کاغذی (PBT) ارائه می شود. مهم ترین تفاوت آزمون تافل با آیلتس هم همین اینترنتی بودن آن است. برای جواب دادن به سوالات تافل باید از طریق کامپیوتر ها و هدست های موجود در مراکز برگزاری استفاده کرد و جواب ها نیز به صورت مستقیم از طریق اینترنت برای موسسه ای تی اس ارسال میشود. البته شایان ذکر است که در گذشته آزمون تافل به صورت کاغذی هم ارائه میشد GBT))  اما امروزه فقط به صورت اینترنتی انجام میشود مگر در کشورهای محروم.

تافل PBT . IBT

تافل PBT

لازم به ذکر است که آزمون PBT آسونتر از IBT هست. این آزمون شامل۳ قسمت، Reading و Structure و Listening و یک قسمت فرعی    Writing میشود. در این آزمون نمره از ۰ هست تا ۶۸۰٫ است و نمره مناسب حدود ۵۵۰ است که هرچقد این نمره بالاتر برود عالی تر میشود. مهمترین نکته در آزمون تافل PBT این هست که بتونید تست های سال های قبل پیدا کنید و تمرین کنید زیرا کمک بسیار زیادی به قبولی شما میکند. میتونید سایت ETS رو هم چک کنید. امروزه این آزمون تافل بیشتر به صورت اینترنتی انجام میشود.

تافل IBT

آزمون تافل  IBTدارای ۴ بخش است که در هر بخش یکی از مهارت های اصلی زبانی مورد سنجش قرار میگیرد که این مهارت ها عبارتند از: Reading – Listening -Speaking – Writing

چهار بخش آزمون تافل

بخش Writing :

در این بخش داوطلب باید ۲ انشا در مدت حدود ۵۰ دقیقه بنویسید.برای نوشتن این انشا باید ابتدا به سخنرانی گوش دهید و در نهایت در حد ۱۵۰ کلمه تایپ کنید. در انشا اول باید نظرات مختلف را با یکدیگر تطبیق دهید ولی در انشای دوم باید نظرات خودتان را راجع به موضوع بیان کنید.

بخش Speaking  :

در این قسمت باید با  استفاده از میکروفن روی هدستتان به ۶ سوال جواب بدهید. که این ۶ سوال، ترکیبی از ۴ سوال ترکیبی و ۲ سوال مستقل است. درمور بعضی از سوال ها، صورت سوال روی مانیتور نمایش داده میشود و روای آن را میخواند و شما زمان دارید به آن پاسخ دهید، اما راجع به سوال های پیچیده تر ابتدا لازم است متنی کوتاه بخوانید، سپس جوابتان را بیان کنید. حدودا ۱۵ تا ۳۰ ثانیه برای فکر کردن به هر سوال و ۴۵ الی ۶۰ ثانیه برای ضبط کردن جواب زمان دارید .کل سوال ها ۶ عدد و حود ۲۰ دقیقه برای این بخش زمان قرار داده شده است.

بخش Listening  :

در این بخش حدود ۲ الی ۳ مکالمه میشنوید  زمان هرکدام تقریبا ۳ دقیقه است و حدود ۵ سوال ۴ جوابی وجود دارد که باید به آن ها پاسخ دهید. در کل باید به ۳۴ الی ۵۱ سوال جواب بدهید. شایان ذکر است که فرصتی برای برگشتن و مرور وجود ندارد پس به ترتیب سوالات داده شده را پاسخ دهید .زمان این بخش حدود ۶۰ الی ۹۰ دقیقه است.

بخش Reading  :

در این بخش در حدود  ۳ الی ۴ متن ۷۰۰ کلمه ای وجود دارد و زمان پاسخ گویی به این بخش حدود ۶۰ الی ۸۰ دقیقه است. در این بخش امکان مرور و بازگشت به سوالات قبلی وجود دارد. در این بخش حق هیچ آوردن هیچ گونه ابزار و یادداشتی وجود ندارد.

موضوعات مطرح شده در آزمون تافل

موضوعات و مطالبی که  در آزمون تافل مطرح می شوند عبارتند از:

در این آزمون از هر درس و رشته ای ممکن است مطالبی آورده شود ولی همه چیز بستگی به سواد انگلیسی شما دارد و اصلا به تخصص شما به آن درس و رشته بستگی ندارد، حتی اگر راجب ریاضیات هم سوالی مطرح شود نیاز به جمع و تفریق و … نیست فقط باید مفهوم را خوب متوجه شوید تا بتوانید به سوالات پاسخ دهید. طراحان این آزمون ها اکثرا موضوعاتی را انتخاب میکنند که از نظر سیاسی و فرهنگی و …جبهه خاصی نداشته باشد ولی موضوعاتی ماننند محیط زیست ، حیوانات، گیاهان، آلودگی در آزمون تافل به وفور دیده میشوند. اکثر متون موجود در آزمون تافل زیر شاخه یکی زیر درس های زیر است.

علوم اجتماعی: مردم شناسی، روانشناسی، تاریخ، رسانه های جمعی، آموزش، زبانشناسی

هنر: معماری، طراحی صنعتی،صنایع دستی، عکاسی، موسیقی، ادبیات و انواع نوشته جات

علوم طبیعی: گیاهشناسی، حیوانشناسی، میکروبشناسی،پزشکی، فیزیولوژی، بهداشت، تغزیه، بیوشیمی

علوم فیزیکی: هواشناسی، ستاره شناسی،فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر، اقیانوس شناسی، زمین شناسی، محیط زیست، فناوری

واجدین شرایط آزمون تافل

چه افرادی  در آزمون تافل شرکت می کنند؟

۱- دانشجویانی که قصد شرکت در مقاطع بالاتر را دارند.

۲- کسانی که به  بورس تحصیلی نیاز دارند.

۴- کسانی که قصد دارند پیشرفت زبان دارند.

۵- دانشجویانی که برای ویزا میخواهند اقدام کنند.

منابع آزمون تافل

منابع آزمون تافل عبارتند از:

کتاب TOEFL Test Prep

کتاب Official guide to the TOEFL Test

نمونه سوال های تافل TPO

هزینه آزمون تافل

هزینه آزمون تافل iBT چه قدر است؟

هزینه امتحان تافل ۲۲۵ دلار است. البته این هزینه متغیر است. این مدرک دو سال اعتبار دارد.

زمان ارسال کارنامه در تافل

کارنامه آزمون تافل چه زمانی ارسال میشود؟

بعد از  ۱۰ روز از آزمونتان ، نسخه ی دیجیتال کارنامه ی در حساب شما قرار داده میشود .بعد از ۱۳ روز از تاریخ آزمون هم نسخه چاپی ان قرار داده میشود.

زمان ارسال کارنامه تافل به دانشگاه

کارنامه ی آزمون تافل چگونه  به دانشگاه ها ارسال می شود؟

همراه با هزینه ی اصلی  که برای ثبت نام آزمون تافل پرداخت میکنید ، ۴ نسخه کارنامه رایگان، برای ۴ دانشگاه ارسال میشود. بعد از این ۴ نسخه برای خرید هر نسخه مازاد باید هزینه ای حدود ۲۰ دلار خرج کنید. جهت صحت نمرات، گزارش ها از طریق موسسه ETS به دانشگاه ها ارسال میشود و فرد دخالتی در ارسال و پست آن ندارد. هر موسسه ای که به طور رسمی مدرک تافل را میپذیرد از طرف موسسه  ETS کدی دریافت می کند، که شما باید آن کد را برای سفارس ارسال گزارش نمره در حساب وارد کنید.

 در پایان امیدوارم که از این مقاله در سایت تخصصی ترجمه آی اس یار  لذت برده باشید 🙂 

لینک کوتاه : shorturl.at/DJOQUنویسنده مطلب علی تاجیک