ثبت سفارش

تفاوت آیلس و تافل

تفاوت آیلس و تافل؟

با سلام خدمت تمامی کاربران سایت تخصصی ترجمه آی اس یار ما در این مقاله تفاوت های تافل و آیلس رو برای شما بصورت مقاله ای کامل شرح داده ایم که امید وارم برای تک تک شما عزیزان مفید باشد 

تفاوت آیلس و تافل

آیلتس (IELTS) چیست؟

آیلتس عبارت است از یک آزمون زبان انگلیسی که جهت مهاجرت، تحصیل و یا کار در کشورهای دیگر، توسط موسسات مختلف برگزار میشود. این آزمون برای تشخیص میران تسلط افراد بر روی زبان انگلیسی انجام میشود. این آزمون در زمانی کمتر از سه ساعت مهارت های فرد در نوشتن، خواندن، مکالمه را میسنجد. آیلتس در روزهای شنبه و پنجشنبه، چهار بار در ماه، در بیش از ۱۴۰ کشور جهان برگزار می گردد.

بیشتر بخوانید :همه چیز درمورد آیلتس۱(IELTS)

بیشتر بخوانید :همه چیز درمورد آیلتس ۲(IELTS)

تفاوت آزمون تافل و آیلس

تافل  TOFEL چیست؟

آزمون تافل (Test of English as a Foreign Language)   مهمترین تست برای سنجش دانش زبان در دنیا است. تافل آزمون جـامع زبان انگلیسی است که بـرای ورود به دانشگاه ها و کالج ها  در ایالات متحده و … مورد نیاز است. همچنین افرادی که دارای مشاغل حرفه ای هستند و غیر بومی نیز هستند، بـرای ادامه فعالیتهای حرفه‌ایشان در آمریکا و کانادا مرتباً به یک رتبه تافل نیاز دارند. آزمون تافل به دنبال آن است مهرت های فرد را در سطح دانشگاه بسنجد.

بیشتر بخوانید :تافل چیست ؟ (TOEFL)

بسیاری از افراد نمیدانند کدام آزمون را باید بدهند. با ذکر تفاوت های آن به شما کمک میکنیم تا بهترین انتخاب را با توجه به شرایطتتان داشته باشید.

تفاوت های کلی آزمون تافل و آیلس

تفاوت های کلی آزمون تافل و آیلتس

لازم به ذکر است تفاوت اصلی این دو آزمون  در بخش لهجه است. تافل از لهجه آمریکایی و آیلتس از لهجه ی بریتانیایی استفاده میکند به همین علت تافل بیشتر مورد قبول مراکز آمریکایی و آیلتس بیشتر مورد قبول مراکز بریتانیایی است، پیشنهاد میکنیم اگر قرار است به موسسات بریتانیایی بروید برای مدرک آیلتس اقدام کنید زیرا پایه آیلتس روی لهجه بریتانیایی است. زمان این دو آزمون نیز متفاوت است، زمان آزمون تافل حدود ۴ ساعت و زمان آزمون آیلتس حدود ۲ ساعت است.

تفاوت تافل و آیلس در ساختار آزمون

تفاوت تافل و آیلتس در ساختار آزمون

اصلی ترین تفاوت این دو آزمون در بخش Reading – Speaking – Listening – Writing است. که در زیر به آن میپردازیم شما با مراجعه به سایت ترجمه تخصصی آی اس یار میتوانید  راجع به موضوعات مختلف اطلاعات فراوانی را کسب کنید.

بخش رایتینگ در آزمون های تافل و آیلس

بخش رایتینگ (Writing) :

بیشترین تفاوت آیلتس و تافل در این بخش است.

آیلتس :  در بخش رایتینگ  این آزمون از دو بخش تشکیل شده است که  اولین بخش آن حاوی متنی در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه است و بخش دوم آن از افراد خواسته می‌شود با توجه به  اطلاعات تصویری داده شده مانند چارت ها  و… موارد خواسته شده را فراهم کنند.

تافل : در این آزمون از داوطلبان خواسته میشود دو متن را در زمان اختصاص داده شده در لپتاپ تولید و تایپ کنند. در بخش رایتینگ در وهله اول از داوطلبان تقاضا میشود  متنی  حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه را در ۵ پاراگراف بنویسند که در این  بخش توانایی خلاصه برداری بسیار به افراد کمک میکند. در وهله دوم  از داوطلبان تقاضا میشود  با توجه به خلاصه نویسی که تهیه کرده اند، متنی حدود ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه بنویسند.

بخش ریدینگ در آزمون های تافل و آیلس

بخش ریدینگ (Reading) :

تفاوت آیلتلس و تافل در این بخش کم است.

آیلتس: شایان ذکر است که  در آزمون آیلتس ۳ ریدینگ وجود دارد که داوطلبان برای هرکدام باید ۲۰ دقیقه زمان اختصاص دهند. در بخش ریدینگ، درآزمون آیلتس داوطلبان با سوالاتی از قبیل  پر کردن جای خالی، اتصال کردن گزینه‌ها به هم  و … برخورد میکنند.

تافل : در این آزمون حدود ۳ تا ۵ ریدینگ وجود دارد که همانند آزمون آیلتس داوطلبان باید بیست دقیقه به هرکدام اختصاص دهند.. سوالت مطرح شده در این آزمون عموما به صورت چند گزینه ای میباشد.

بخش لیسنینگ در آزمون های تافل و آیلس

بخش لیسنینگ (Listening) :

در این بخش تفاوت بسیاری در بین این دو آزمون دیده میشود.

آیلتس : در آزمون لیسنینگ آیلتس، داوطلبان می توانند در حین گوش دادن به صوت ها به سوالات نیز پاسخ دهند. شایان ذکر است که در این بخش ۴  فایل صوتی  که شامل مکالمات تخصصی ، مکالمات بین دو فرد، مکالمات بین چندین نفر وجود دارد که زمان مد نظر برای این بخش ۳۰ دقیقه است. سوالات این قسمت عموما به صورت چند گزینه ای میباشند.

تافل  : در این آزمون داوطلبان به فایل هایی که شامل مکالمات دانشگاهی و سخنرانی و یا مکالمات بین دو نفر است گوش میدهند و زمان این آزمون حدود ۴۰ تا ۶۰ دقیقه است. شایان ذکر است در هنگام گوش دادن میتونید نکات مهم را یادداشت کنید و عموما سوالات به صورت چند گزینه ای هستند.

بخش اسپیکینگ در آزمون های تافل و آیلس

بخش اسپیکینگ (Speaking) :

در این بخش نیز تفاوت زیادی بین این دو آزمون وجود دارد. افرادی که در بخش اسپیکینگ قوی هستند این مرحله را به راحتی پشت سر خواهند گذاشت

آیلتس  : در این بخش از آزمون آیلتس به جای کامپیوتر، فردی واقعی وجو دارد که آن فرد در ابتدای آزمون با بیان سوالات عمومی سعی در ایجاد حس آرامش بین داوطلبان دارد و در مرحله بعدی سوالاتی تخصصی تر مطرح میکند. لازم به ذکر است در پایان این آزمون در این مرحله حالت بحث به خود میگیرد و افراد شروع به گفتگو میکنند. مدت زمان این آزمون حدود ۱۲ تا ۱۴ دقیقه است.

تافل :  این آزمون حدود ۲۰ دقیقه زمان لازم دارد و در این بخش از داوطلبان خواسته میشود تا در مدت حدود ۴۵ تا ۶۰ ثانیه، پاسخ‌های خود را به حالت ضبط شده در اختیار کامپیوتر قرار دهند.

ارزیابی و نمره دهی در آزمون های آیلس و تافل

ارزیابی و نمره دهی در آزمون تافل و آیلتس

در آزمون آیلتس هر بخش بین ۱ تا ۹ نمره دارد و نمره نهایی مجموع نمرات است  اما در آزمون تافل تنها یک نمره نهایی وجود دارد که از ۱۲۰ نمره محاسبه می‌شود

تفاوت های آزمون آیلس و تافل

از دیگر تفاوتهای آزمون آیلتس و تافل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* در بیشتر موارد این آزمون ها برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان هستند ولی در مواردی مانند  دریافت بورسیه تحصیلی  آزمون تافل نیاز است و یا برای مهاجرت به کشور های  استرالیا وکانادا آزمون آیلتس ضروری است.
*  اعتبار هر کدام از آزمون های ایلتس و تافل به مدت دو سال است.
* موضوع آزمون ها درآیلتس جنرال و آکادمیک است ولی درآزمون تافل تمام موضوعاتش آکادمیک و دانشگاهی است.

* پاسخ آزمون آیلتس ۱۵ روز پس از آزمون و پاسخ آزمون تافل ۱۰ روز بع از آزمون داده میشود.

* زمان آزمون آیلتس حدود  دو ساعت و چهل و پنج دقیقه است و زمان آزمون تافل حدود ۴ ساعت است.

* هزینه آزمون آیلتس حدود  ۲۰۰ دلار آمریکا است و  برای آزمون تافل حدود ۲۰۵ دلار آمریکا است.

* درآزمون آیلتس طیف متنوعی از سوالات وجود دارند در حالی که در آزمون تافل  تقریباً تمام سوالات به صورت چند گزینه‌ای میباشد.

* آزمون آیلتس در سه نوع  Academic، General و Life Skills است که به  صورت حضوری یا کامپیوتری برگزار میشود ولی آزمون تافل فقط یک نوع دارد که اینترنتی است .

 

 در پایان امیدوارم که از این مقاله در سایت تخصصی ترجمه آی اس یار  لذت برده باشید 🙂 

لینک کوتاه : shorturl.at/ctzW3نویسنده مطلب علی تاجیک