ثبت سفارش

راهکار های افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس در خود

شاید برای تان  جالب باشد اگر بدانید اشخاصی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند در روابط کاریشان و در برقرار کردن رابطه با دیگران بسیار موفق هستند اما در مقابل آن کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند چه در کسب و کار و چه در ارتباط با دیگران قطعا با مشکلات زیادی همراه هستند.

به نقل از برنا: اشخاصی که اعتماد به نفس بالایی دارند، ارزش خود را برای دوست داشتن دیگران و مورد علاقه واقع شدن از سوی آنان حفظ می‌کنند. خود را شایسته توجه دانسته و دیگران را نیز مورد توجه قرار می‌دهند. حرف‌های دیگران را می‌شنوند. ارزش خود را برای شناخت خود و اطرافیان حفظ می‌کنند.

در ادامه با آی اس یار همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد افزایش اعتماد به نفس به شما عزیزان ارائه دهیم.

۱- حتما در مقابل آینه بایستید وخودتان از زیباتر از قبل در آن ببینید و یا به عبارتی دیگر از خود تعریف کنید: این کار در کسب اعتماد به نفس بیشتر شما، بسیار مؤثر است. هر روز سعی کنید چند دقیقه این کار را انجام دهید. سعی کنید هنگام نگاه کردن در آینه به موارد مثبت چهره و زندگی خود نگاه کرده و از آن تعریف کنید. هیچ وقت این اصل را فراموش نکنید که قطعا زندگی شما ویژگی هایی دارد که دیگران ندارند.

تاثیر افزایش اعتماد به نفس

۲- به آینده و گذشته فکر نکنید و در حال زندگی کنید: اگر در حال زندگی کنید و تمام انرژی و فکر خود را متوجه زندگی در لحظه نمایید، فردای شما هم تضمین خواهد شد. چرا که فردای شما محصول عملکرد صحیح امروز شما است. اگر عمر خود را در حسرت دیروز با نگرانی فردا سپری کنید، لحظه‌ها را از دست خواهید  داد و این به معنی از دست دادن فردا نیز می‌باشد. یادتان باشد که بعضی اوقات فکر کردن زیاد به آینده و گذشته موجب می شود در زندگیتان دچار اضطراب شوید.
زیاد کردن اعتماد به نفس
۳- همیشه سرتان را بالا نگه دارید و دست دادن خودرا محکمتر کنید: به اصطلاح شل و وارفته دست ندهید، به خصوص اگر نظامی هستید، محکم و قدرتمند دست بدهید و همچنین گرم و صمیمانه. شما باید در آغاز ارتباط با دیگران به نحوی رفتار کنید که انرژی بالایتان را طرف مقابل نیز به دست بیاورد
مانند یک فرمادنه اعتماد به نفس داشته باشید
۴- به موفقیت‌هایی که در زندگیتان رخ داده است نگاهی بیندازید هرچند که کوچک باشد: از موفقیت‌هایی که تاکنون داشته‌اید، برای خود لیست تهیه کرده و همراه خود داشته باشید و هرگاه احساس عدم اعتماد به نفس کردید، نگاهی به آن بیندازید.

۵- تبریک گفتن به خودتان را فراموش نکنید: حتی از گفتن جمله‌هایی مانند شب بخیر و دوستت دارم به خود امتناع نورزید. حتی برای خود جشن تولد بگیرید و در کل به خودتان برسید. در مجموع هرچه برای خود ارزش بیشتری داشته باشید در نگاه دیگران هم با ارزش تر می شوید و این به معنای کسب موفقیت است.

افزایش اعتماد به نفس در ذهنمان

۶- نیروی نگاه خود را قوی نمایید:
در قدم اول طوری به خودتان نگاه کنید انگار برای جهان و کائنات ارزشمند و مفید هستید.افراد نظامی به خصوص آن‌هایی که در شغل فرماندهی بوده‌اند ناخودآگاه نیروی قدرتمندی دارند، اگر می‌خواهید به این مرحله برسید، تمرین مؤثر زیر را انجام دهید: «ساچمه‌ای سیاه را در وسط سینی قرار دهید، و سعی کنید با نگاه خود از فاصله ۲ متری آن را حرکت دهید.»

۷- همیشه با خود مبلغی پول هرچند کم داشته باشید: وجود مقداری پول در جیب و کیف شما، اعتماد به نفستان را زیاد می‌کند، تاکنون شما حتما این موضوع را تجربه کرده اید.

۸- نه گفتن را یاد بگیرید:یکی از مهمترین نکته ها در مورد اعتماد به نفس نه گفتن در مواقع که احساس می کنید به آن نیاز است. بسیاری از افراد، قدرت نه گفتن را ندارند و این موارد برای آنان مشکل‌هایی ایجاد نموده است. اگر پیشنهاد یا درخواستی به شما می‌شود که میل ندارید آنرا بپذیرید، با قاطعیت اما با احترام بگویید نه.
نه گفتن از عوامل اعتماد به نفس
۹- فکر کنید که اعتماد به نفس بی‌نظیری دارید: البته توجه داشته باشید که همواره اعتماد به نفستان را در حین افزایش بهبود ببخشید زیرا اگر اعتماد به نفس زیادی داشته باشید اما از آن استفاده غلط بکنید قطعا دچار مشکل می شوید.هرگز این فکر را به خود ندهید که اعتماد به نفس ندارید، همیشه سعی کنید نسبت به خود فکرهای مثبت و والایی داشته باشید. اگر خودتان فکر کنید اعتماد به نفس پایینی دارید، چه‌طور انتظار میرود که دیگران فکر کنند شما اعتماد به نفس بالایی دارید. فراموش نکنید که به هرچه فکر کنید، به سرتان می‌آید. اگر فکر کنید که کاری را نمی‌توانید انجام دهید به طور حتم نمی‌توایند. آنچه مهم است، فقط افکار شماست.

۱۰- سریعتر راه بروید: کسی که اعتماد به نفس دارد گام‌های مستحکم بر می‌دارد و هدفمند راه می‌رود. قوی، قدرتمند و پر انرژی باشید.

۱۱- سر خود را بالا نگه دارید: این کار باعث می‌شود جریان خون از قلب به مغز (خون شریانی) و از مغز به قلب خون وریدی) به آسانی انجام پذیرد. حجم ریه‌ها افزایش یابد و در واحد زمان، اکسیژن بیشتری با خون مبادله شود. راه‌های هوایی از قبیل نای، نایژه‌ها، حلق وبینی تا حدودی در یک امتداد قرار گیرند و تنفس، راحت‌تر شود، میزان دید بیشتر شود، به برازندگی ظاهری شخص کمک کند و از همه مهم‌تر، اعتماد به نفس شخص را زیاد می‌کند.

۱۲- با ترس خود روبه‌رو شوید: مطمئن باشید چیزی که از آن ترس دارید به آن بدی که شما فکر می‌کنید نیستند. روبه‌رو شدن با آنچه شما از آن می‌ترسید باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود.
تاثیر اعتماد به نفس در رفتار
۱۳- صحبت کنید: اغلب اوقات در مورد یک موقعیت با یک شخص دچار توهماتی می‌شویم که درست نیستند، اگر شک و تردید و سؤالی برای شما پیش بیاید و آن را رفع نکنید، این شک و تردید روی رفتار شما تأثیر می‌گذارد.
20 روش افزایش اعتماد به نفس
۱۴- مغلوب نشوید: چیز دیگری را انتخاب کنید. شما با یک تجربه ناموفق مغلوب نمی‌شوید، به این فکر کنید که آیا هیچکس قبل از موفقیت شکست نخورده است. تنها چیزی که احتیاج دارید یک راه متفاوت است.
افزایش اعتماد به نفس در زندگی
۱۵- عذر تراشی نکنید: شایع‌ترین بهانه‌ای که می‌تواند در برابر هر تغییر مثبتی آورده شود، این است که من ذاتاً این‌طور هستم یا من این‌طور بزرگ شده‌ام، خیر، عذر شما پذیرفته نیست.

۱۶- مهارت‌های ارتباطی خود را گسترش دهید: در واقع خود باوری و اعتماد به نفس ریشه در ارتباط با دیگران دارد. داشتن ارتباط اجتماعی به افراد کمک می‌کند تا واقعیت‌هایی را در مورد خود بدانند. این افراد می‌آموزند که در درون اجتماع برخی از افراد توانایی‌های بیشتر از آن‌ها و برخی دیگر توانایی‌های کمتر از آن‌ها دارندو در واقع آن‌ها می‌آموزند که کم توان‌ترین افراد جامعه در همه ویژگی‌ها نیستند.

۱۷- در اجتماع بودن را تمرین کنید: به فعالیت‌هایی ملحق گردید که همواره در ارتباط با دیگران باشید، مانند: باشگاه، کلاس‌های ورزشی، انجمن‌های دانشجویی و کلوپ‌های تفریحی، در این محیط‌ها همواره باید اجتماعی بوده و با مردم معاشرت کنید. پس از مدتی خواهید دید ارتباط با دیگران برایتان عادی و راحت می‌شود.
راه کار های افزایش اعتماد به نفس در خود
۱۸- از طرد شدن نهراسید: یکی از عامل‌های اصلی در اعتماد به نفس پایین، ترس از عدم پذیرش (طرد شدن) است. آنچه را که فکر می‌کنید درست است انجام دهید. به یاد داشته باشید این انتظار اشتباهی است که بخواهیم همیشه مورد پذیرش و تأیید دیگران باشیم.

۱۹- نگرش مثبت داشته باشید: سعی کنید به موفقیت‌ها و نکات قدرت خود فکر کنید. ترفند کار در این است که خود آگاه (تمرکز حواس به خود) نباشید. اعتماد به نفس پایین، تردید و دودلی هنگامی رخ می‌دهد که شما به عیوب و نقایص خود فکر می‌کنید. در عوض افکارتان را سراسر به شخصی که در حال گفت‌وگو هستید متمرکز گردانید. هم شما اضطراب خود را از خاطر خواهید برد و هم اینکه طرف مقابل از توجه شما خرسند و مشعوف خواهد شد.

۲۰- توقعات خود را کاهش دهید: همیشه عالی بودن غیر ممکن است افرادی که می‌خواهند همیشه عالی باشند هیچ‌کاری را انجام نمی‌دهند.

لینک کوتاه مقاله:نویسنده مطلب imansa76