ثبت سفارش

۵ راه کار برای بهبود در برگزاری کنفرانس

نکاتی مفید برای بهتر شدن در ارائه کنفرانس

حتما شماهم دقت کرده اید افرادی که در مجالس علمی و رسمی هرچه بهتر کنفرانس ارائه می دهند در کارشان هم موفق ترهستند به معنی دیگر شما هرچه بهتر کنفرانس را ارائه دهید در مقابل مردم و بینندگان قوی تر ظاهر شده اید و همین باعث افزایش اعتماد به نفس و گسترش اهداف شما خواهد شد.

همچنین اگر شما بتوانید مطلب موردنظرتان را به خوبی برای دیگران ارائه دهید حتما سطح محبوبیتتان افزایش پیدا میکند.

در ادامه آی اس یار به شما عزیزان نکاتی در مورد داشتن یک ارائه مناسب و قدرتمند میدهد پس با ما همراه باشید:

۱- با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید

زمانی که وقت ارائه فرا میرسه، هیچ چیز نمیتونه مثل یه لبخند شنوندگان رو وادار به گوش دادن بکنه. خوشحال باش که داری به جمعی مطلبی رو یاد میدی که قبلا نمیدونستن.مطالعات نشان داده که لبخند خیلی تاثیر گذاره. اگه دوست داری ارائه ت خوب پیش بره خودت رو وادار به لبخند زدن کن. این کار باعث میشه که همه لبخند بزنن و لبخند اونا باعث میشه که شما هم لبخند بزنید.

سعی کنید در ارائه خود، یک سری توصیه و پیشنهاد در رابطه با موضوع بحث مطرح کنید. استفاده از نمونه‌ها و مثال‌ها، همواره یکی از بهترین روش‌های انتقال مطلب است. پس وقتی سخنرانی می‌کنید از توصیه‌ها و پیشنهادات ملموس کمک بگیرید. شاید بپرسید چطور؟ مثلا اگر در مورد فواید گیاه‌خواری صحبت می‌کنید، سعی کنید در پایان ارائه، یک کتاب یا جزوه‌‌ی مناسب و مرتبط با موضوع ارائه خود به حاضرین هدیه کنید تا دیدی واقعی و ملموس از آنچه گفته‌اید پیدا کنند. در یک کلام، با مخاطب خود تعامل داشته باشید. برای حرف‌های خود دلیل بیاورید و به آنان انگیزه بدهید تا موضوع را پیگیری کنند.

۲- برای حرف های خود دلیل محکمی داشته باشید

برای حرفی که می‌زنید دلیل بیاورید و سخنان خود را اثبات کنید. مثلاَ وقتی درباره‌ی موفقیت در جذب مشتری و بازاریابی صحبت می‌کنید حتما چند نمونه از تجارب واقعی خود را بازگو کنید. بیشتر ما فکر می‌کنیم که اگر از موفقیت های خود سخن بگوییم دیگران ما را از خود راضی می‌دانند اما این تصور، کاملاَ اشتباه است. مردم برای تأیید صحت یک حرف، همواره به دنبال اثبات و مدرک مستدل هستند. با بیان تجربه‌های موفق خود تأثیر بیشتری بر حاضرین می‌گذارید و اعتبار خود را نشان می‌دهید.

دقت داشته باشید که داشتن اعتماد به نفس به نوعی ارائه شما را محکم تر خواهد کرد و باعث میشود مخاطب با پیگیری بیشتری به سخنان شما گوش فرادهد.

حتما قبل و بعد از ارائه به موفقیت فکر کن، حتما با خودت صادق باش و همه ی تلاشت رو برای ارائه بزار. هیچ وقت به شکست فکر نکن.بعضی وقت ها داشتن اعتماد به نفس به اندازه ی خود ارائه دادن مهمه. سعی کن این اعتماد به نفس رو در خودت بسازی و نشون بدی. چون داشتن اعتماد به نفس، تبادل ایده ها رو راحت میکنه

۳- از مخاطبان خود استفاده کنید

ارائه هرچه بهتر در سخنرانی

یکی از اصول اساسی ارائه، خسته نکردن مخاطب است. اما متأسفانه در بیشتر سخنرانی‌ها، مخاطب شنونده‌ی ساکتی است که مدام به ساعت خود نگاه می‌کند و منتظر است ارائه به پایان برسد. مخاطب را به بحث وارد کنید، با پرسش‌های به موقع، نظر او را جویا شوید و با این کار نگذارید فضای ارائه کسالت بار شود. در پایان ارائه هم می‌توانید به طرق مختلف، زمینه‌ی ادامه‌ی رابطه را فراهم کنید. به عنوان مثال از حاضرین خواهش کنید، ایمیل خود را به شما بدهند تا ارتباط‌ بین شما و آنها حفظ شود.

هدفه شما باید این باشد که شنوندگان رو در بحث شرکت بدین و نزارین که در حین ارائه خوابشان ببرد . درباره ی ارائه طوری حرف بزنید که انگار جالب ترین بحث موجود در جهان است، دقت کنید که میزان تن صدا خیلی روی ارائه و تماشاگران تاثیر میگذارد ، این تن صدا نباید خیلی بالا یا پایین باشه.

در حین این که دارید صحبت میکنید، دستانت رو به اطراف حرکت بده، از حرکت دستان برای تاکید نکات مهم به شنوندگان استفاده کن. این کار همچنین باعث میشه که از استرست کم تر بشه و بهتر تمرکز بکنی.علاوه بر این موارد هرچه از مخاطبانتان بیشتر استفاده کنید ارائتان قوی تر میشود

۴- قبل از سخنرانی کامل تحقیق کن

تحث تاثیر قرار دادن مخاطب در حین کنفرانس

حتما باید این پیش بینی را با خود بکنید که اگر بین سخنرانی یک نفر از مخاطبان سوالی از شما بپرسد آیا میتوانید جواب آن را بدهید یا خیر؟

پس باید با اطلاعات کامل دقیق در صحنه حاضر باشید تا در صورت شک و سوال پرسیدن بتوانید به خوبی از پس سوالات بربیایید.حتما از منابع قابل اعتماد برای تحقیقتان استفاده کنید. حتما از نظر افراد ماهر و دانا در این کار استفاده کنید، این کار باعث میشود باهوش به نظر برسید، هیچ چیزی نباید اعتماد به نفستان را کاهش بدهد. سعی کنید که همیشه به هر اطلاعاتی اکتفا نکنید و کور کورانه آن را گزارش ندهید.

۵-خلاصه شده و مفید ارائه دهید

راه کار های تقویت در کنفرانس دادن

اگر احساس میکنید که در حین سخنرانی نکاتی را فراموش میکنید به یاد داشته باشید که میتوانید موضوع های مهم را یادداشت کنید و در حین ارائه از آن ها استفاده کنید البته گاهی اوقات با نگاه کردن به یادداشت ها بیشتر گیج میشوید.درکل استفاده از یادداشت در حین ارائه بستگی به خودتان دارد که گیج میشوید یا خیر

وقتی در مورد یک موضوع صحبت می‌کنید اصلاَ لزومی ندارد همه‌ی معلومات خود را در ارائه بگنجانید. بنابراین تلاش نکنید همه‌ی اطلاعات خود را منتقل کنید. در ارائه باید سرفصل‌های یک مطلب را گشود. سخنران، زمانی موفق است و به خوبی عمل می‌کند که مخاطب او را به ادامه و پیگیری بیشتر موضوع تشویق کند. با انتخاب شیوه‌ی مناسب ارائه، کلیدهای اصلی را در اختیار دیگران قرار دهید.

با رعایت اصول متنوع و مختلف ارائه، می‌توان بر مخاطبان تأثیر گذاشت، آنها را هدایت کرد و در خاطرشان ماندگار شد. پس دفعه‌ی بعد که برای ارائه به جایی دعوت شدید به اصولی که در اینجا بیان شد نگاهی بیندازید و شک نکنید که قلب مخاطبان را تسخیر خواهید کرد.

سخن پایانی

در انتهای سخنرانی از دوستان و آشنایانتان بخواهید که شمارا راهنمایی کنند تا اگر اشتباهی کرده اید از آن باخبر شده و در ارائه بعدی بهتر توانایی های خود را به رخ بکشید.

نا امید نشوید حتی اگر نتوانسته اید که ارائه خوبی بدهید.دقت کنید که اشتباهات پله های موفیقت هستند و  اگر در سخنرانی خجالت کشیده اید و به قول خودتان خراب کاشته اید به هیچ عنوان خود را بازنده ندانید و این نکته را فراموش نکنید که همیشه به خودتان بگویید بعد از سخنرانی قلب همه را تسخیر میکنم و بهترین ارائه برای من است.

لینک کوتاه مقاله:   https://b2n.ir/18213نویسنده مطلب imansa76